WYDARZENIA - KWIECIEŃ 2022 - SP Dłutów

Przejdź do treści
WYDARZENIA - KWIECIEŃ 2022
Konstytucja 3 maja, właśc. Ustawa Rządowa z dnia 3 maja - uchwalona 3 maja 1791 r. była pierwszą w Europie i drugą na świecie po konstytucji amerykańskiej z 1787 r. Konstytucja 3 maja gruntownie zmieniała ustrój państwa. Od tej chwili Rzeczpospolita stawała się dziedziczną monarchią konstytucyjną. Konstytucja wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą - sejm, wykonawczą - Straż Praw i sądowniczą - sądy niezależne od innych władz.

Sejm składał się z izby poselskiej i senatu, którego przewodniczącym był król (miał jeden głos, a tylko w razie równości zdań - dwa głosy). Decydowała większość głosów - zniesiono liberum veto. Sejmiki wybierały posłów na 2 lata, aby sejm był „zawsze gotów”.

Straż Praw, czyli rząd składał się z króla, prymasa i pięciu ministrów. Ministrowie mogli swój urząd sprawować dożywotnio, ale sejm miał prawo odwołać ich większością głosów.

Prawa wyborcze miała tylko szlachta posiadająca majątek ziemski, tzw. szlachta gołota (bez majątku) nie mogła ani wybierać posłów, ani być wybierana na posłów.

Mieszczanie zyskali wiele praw m. in. prawo kupowania ziemi, sprawowania urzędów państwowych czy awans w wojsku.

Poza tym Konstytucja 3 maja zachowała podział Rzeczpospolitej na Koronę i Litwę. Wspólne pozostało wojsko i skarb. Chłopów przyjęła „pod opiekę prawa i rządu krajowego”, co w praktyce nie zmieniało ich położenia. Uznała katolicyzm za „religię narodową panującą”, ale jednocześnie zapewniała swobodę wyznawania „wszelkich obrządków i religii”.

Konstytucja 3 maja przestała w praktyce obowiązywać 24 lipca 1792 roku, kiedy król Stanisław August Poniatowski przystąpił do konfederacji targowickiej - czyli 14 miesiącach. Przestała natomiast być obowiązującym aktem prawnym 23 listopada 1793 r. Wówczas tzw. sejm grodzieński uchylił wszystkie ustanowione na Sejmie Czteroletnim akty prawne.
XII SZKOLNY KONKURS WIEDZY O LOTNICTWIE POLSKIM - 2022

Dnia 29 kwietnia 2022 r. w Szkole Podstawowej im. Lotników Września 1939 roku w Dłutowie zostały wręczone nagrody zwycięzcom XII Szkolnego Konkurs Wiedzy o Lotnictwie Polskim. Konkurs odbył się online 13 kwietnia br. Wzięło w nim udział 92 uczniów z klas IV-VIII. Uczniowie mieli do rozwiązania test wielokrotnego wyboru składający się z 40 pytań zamkniętych w czasie 45 minut. Maksymalnie można było zdobyć 49 punktów.

Celem konkursu jest popularyzacja wśród dzieci i młodzieży szkolnej wiedzy o polskim lotnictwie - o jego historii i tradycji, a przede wszystkim historii III Plutonu 212. Eskadry Bombowej, którego losy związane są z naszą gminą.

Od wielu lat nagrody w konkursie funduje Stowarzyszenie Entuzjastów Lotnictwa „Grupa Archo Łask”. W tym roku „Grupę Archeo Łask” wspomogli - p. Piotr Jończyk - firma JONTEX i p. Sebastian Głowacki - firma DEFENDER POLSKA. Pomysłodawcą i organizatorem konkursu jest nauczyciel p. Andrzej Oset, który jest członkiem tego stowarzyszenia.

Nagrody w imieniu p. Piotra Polita - Prezesa Stowarzyszenie Entuzjastów Lotnictwa „Grupa Archo Łask” wręczyli: p. Sławomir Gajdowski i p. Marcin Muszyński.

I miejsce - Antoni Kuran - 49 pkt.
II miejsce - Oliwier Ornaf - 47 pkt. (czas 19,03 min.)
III miejsce - Martyna Burda - 47 pkt. (czas 22,08 min.)

Wyróżnienie: Stanisław Nierychlewski - 47 pkt. (czas 24,47 min.), Florian Pietrasik - 45 pkt., Wojciech Kuran - 43 pkt., Dominik Branicki - 42 pkt.

Nagrody pocieszenia: Natalia Jach - 41 pkt. (czas 33,34 min), Emil Grzanka-Żynda - 41 pkt. (czas 40,17 min.), Oliwia Łacwik - 40 pkt (czas 27,14 min.), Kinga Sarnowiak - 40 pkt. (czas 40,37 min.).

Poza tym „Grupa Archeo Łask” postanowiła przyznać 15 nagród najmłodszym uczestnikom konkursu – uczniom klas IV bez względu na wynik, jaki uzyskali. Ma to ich zmotywować do udziału w kolejnym konkursie, który odbędzie się już za rok.

Wszystkim nagrodzonym - GRATULUJEMY!
Szkoła Podstawowa
im. Lotników Września 1939 roku
w Dłutowie
ul. Główna 9, 95-081 Dłutów
tel. 44 634 05 24
szkola@dlutow.pl
GALERIA
Wróć do spisu treści