WYDARZENIA - MAJ 2021 - SP Dłutów

Przejdź do treści
WYDARZENIA - MAJ 2021

Drodzy Rodzice

Spoglądamy na świat wirtualny, w którym nasze dzieci wydają się być pogrążone. Po części to rezultat nauki zdalnej, po części pociągającej natury mediów społecznościowych, gier, filmów. Z raportu naszej fundacji ze stycznia 2021 r. wynika, że dzieci i młodzież spędzają aktualnie przed ekranem średnio 9 godzin dziennie. Jest to etat w sieci. Z nadgodzinami.

Czy nasze dzieci to rzeczywiście „internetowi tubylcy”? Wiele wskazuje, że mają ogromny problem z rozsądnym korzystaniem z dobrodziejstw nowych technologii. Pojawia się szereg naglących pytań. Co powinno budzić nasze zaniepokojenie, a co jest nieszkodliwą specyfiką nowego pokolenia?

Jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o świecie wirtualnym i nowych mediach? Jakie zasady warto wprowadzać? Jak je egzekwować? To obszary, w których czasem czujemy się bezradni. Co oczywiste – dobra relacja dorosłych z młodymi, zwłaszcza relacja kochającego autorytetu jest podstawą sukcesu. Jednak pamiętajmy, że dobre relacje i silna więź, mogą zostać naruszone, gdy dziecko wkroczy w świat bez rodzicielskiego wsparcia.

230. ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
3 maja br. w całym kraju odbyły się zorganizowane w skromnej oprawie uroczystości z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. W Dłutowie obchody rozpoczęła o godzinie 11:30 Msza św. w intencji Ojczyzny w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa i Trzech Króli. Mszę celebrował proboszcz ks. Zbigniew Dyks. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią COVID-19 we mszy mogła uczestniczyć ograniczona liczba osób, a po jej zakończeniu nie został zorganizowany jak zwykle przemarsz na cmentarz parafialny.

W to wielkie, patriotyczne święto nie mogło jednak zabraknąć kwiatów i zniczy na grobach lotników i żołnierzy. Po mszy Wójt Gminy Dłutów - p. Grażyna Maślanka-Olczyk, Przewodniczący Rady Gminy Dłutów p. Krzysztof Janas, Wiceprezes Zarządu Powiatowego OSP druh Jerzy Cieślak, Komendant Zarządu Gminnego OSP Jan Rybak oraz Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dłutowie - p. Mariola Seliga złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach naszych bohaterów. Krótką modlitwę odmówił proboszcz ks. Zbigniew Dyks.
Konstytucja 3 maja, właśc. Ustawa Rządowa z dnia 3 maja - uchwalona 3 maja 1791 r. była pierwszą w Europie i drugą na świecie po konstytucji amerykańskiej z 1787 r. Konstytucja 3 maja gruntownie zmieniała ustrój państwa. Od tej chwili Rzeczpospolita stawała się dziedziczną monarchią konstytucyjną. Konstytucja wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą - sejm, wykonawczą - Straż Praw i sądowniczą - sądy niezależne od innych władz.

Sejm składał się z izby poselskiej i senatu, którego przewodniczącym był król (miał jeden głos, a tylko w razie równości zdań - dwa głosy). Decydowała większość głosów - zniesiono liberum veto. Sejmiki wybierały posłów na 2 lata, aby sejm był „zawsze gotów”.

Straż Praw, czyli rząd składał się z króla, prymasa i pięciu ministrów. Ministrowie mogli swój urząd sprawować dożywotnio, ale sejm miał prawo odwołać ich większością głosów.

Prawa wyborcze miała tylko szlachta posiadająca majątek ziemski, tzw. szlachta gołota (bez majątku) nie mogła ani wybierać posłów, ani być wybierana na posłów.

Mieszczanie zyskali wiele praw m. in. prawo kupowania ziemi, sprawowania urzędów państwowych czy awans w wojsku.

Poza tym Konstytucja 3 maja zachowała podział Rzeczpospolitej na Koronę i Litwę. Wspólne pozostało wojsko i skarb. Chłopów przyjęła „pod opiekę prawa i rządu krajowego”, co w praktyce nie zmieniało ich położenia. Uznała katolicyzm za „religię narodową panującą”, ale jednocześnie zapewniała swobodę wyznawania „wszelkich obrządków i religii”.

Konstytucja 3 maja przestała w praktyce obowiązywać 24 lipca 1792 roku, kiedy król Stanisław August Poniatowski przystąpił do konfederacji targowickiej - czyli 14 miesiącach. Przestała natomiast być obowiązującym aktem prawnym 23 listopada 1793 r. Wówczas tzw. sejm grodzieński uchylił wszystkie ustanowione na Sejmie Czteroletnim akty prawne.
WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO Z OKAZJI 230. ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

W konkursie wzięło udział 10 uczniów z klas I-III oraz 22 uczniów z klas IV-VIII. Komisja w składzie: p. Milena Sumara, p. Monika Syryczyńska, p. Ewa Zasada, p. Aneta Burda przyznała następujące nagrody:

Klasy I-III

  • I miejsce - Krzysztof Pawłowski - 2b
  • II miejsce - Igor Pawlak - 2b
  • III miejsce - Oliwia Łacwik 3a, Piotr Brożek 3a.

Wyróżnienia: Jagoda Wenecka - 1b, Magdalena Morawiec - 2a, Maria Szymańska - 2b, Mateusz Górny - 1b, Norbert Zgoła - 1a, Oliwia Czaplińska - 1b.

Klasy IV-VIII

  • I miejsce - Weronika Pawlak - 6b
  • II miejsce - Natalia Kowalska - 4a
  • III miejsce - Florian Pietrasik - 5b, Lena Śmiałkowska - 4b.

Wyróżnienia: Wiktoria Dychto - 7c, Oskar Teodorczyk - 4a, Dominik Branicki - 4b, Emil Grzanka-Żynda - 6b.

Nagrody oraz dyplomy zostaną przekazane uczniom po powrocie do szkoły. Prace można zobaczyć również w filmie nagranym z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Gratulujemy zwycięzcom oraz dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za udział.





MAJOWE ŚWIĘTA 2021


Zapraszamy do obejrzenia naszej szkolnej akademii w wersji online. Prace plastyczne udostępnione w filmie będą podlegały ocenie konkursowej. Wkrótce ogłosimy wyniki.

Film udostępniono na:




Życzymy radosnej i słonecznej majówki!
Szkoła Podstawowa
im. Lotników Września 1939 roku
w Dłutowie
ul. Główna 9, 95-081 Dłutów
tel. 44 634 05 24
szkola@dlutow.pl
GALERIA
Wróć do spisu treści