WYDARZENIA - MAJ 2023 - SP Dłutów

Przejdź do treści
WYDARZENIA - MAJ 2023
232. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja w Dłutowie

3 maja br. w całym kraju odbyły się uroczystości z okazji 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. W Dłutowie gminne obchody rozpoczęła o godzinie 10:00 Msza św. w intencji Ojczyzny w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa i Trzech Króli. Mszę celebrował proboszcz ks. Zbigniew Dyks.

Po Mszy św. nastąpił przemarsz uczestników nabożeństwa na cmentarz parafialny, gdzie po krótkiej modlitwie zostały złożone kwiaty oraz zapalone znicze na grobach lotników i żołnierzy.

W uroczystości wzięły udział władze samorządowe gminy Dłutów na czele z p. Wójt Grażyną Maślanką-Olczyk, Przewodniczącym Rady Gminy Dłutów p. Krzysztofem Janasem i Wiceprzewodniczącym Rady Gminy Dłutów p. Tomaszem Kminem, Prezes Zarządu Gminnego OSP - druh Jerzy Cieślak, Wiceprezes Zarządu Gminnego OSP - druh Jan Rybak, druh Czesław Dzierżawski, pracownicy i uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dłutowie, poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej im. Lotników Września 1939 roku w Dłutowie oraz społeczność lokalna.
Konstytucja 3 maja, właśc. Ustawa Rządowa z dnia 3 maja - uchwalona 3 maja 1791 r. była pierwszą w Europie i drugą na świecie po konstytucji amerykańskiej z 1787 r. Konstytucja 3 maja gruntownie zmieniała ustrój państwa. Od tej chwili Rzeczpospolita stawała się dziedziczną monarchią konstytucyjną. Konstytucja wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą - sejm, wykonawczą - Straż Praw i sądowniczą - sądy niezależne od innych władz.

Sejm składał się z izby poselskiej i senatu, którego przewodniczącym był król (miał jeden głos, a tylko w razie równości zdań - dwa głosy). Decydowała większość głosów - zniesiono liberum veto. Sejmiki wybierały posłów na 2 lata, aby sejm był „zawsze gotów”.

Straż Praw, czyli rząd składał się z króla, prymasa i pięciu ministrów. Ministrowie mogli swój urząd sprawować dożywotnio, ale sejm miał prawo odwołać ich większością głosów.

Prawa wyborcze miała tylko szlachta posiadająca majątek ziemski, tzw. szlachta gołota (bez majątku) nie mogła ani wybierać posłów, ani być wybierana na posłów.

Mieszczanie zyskali wiele praw m. in. prawo kupowania ziemi, sprawowania urzędów państwowych czy awans w wojsku.

Poza tym Konstytucja 3 maja zachowała podział Rzeczpospolitej na Koronę i Litwę. Wspólne pozostało wojsko i skarb. Chłopów przyjęła „pod opiekę prawa i rządu krajowego”, co w praktyce nie zmieniało ich położenia. Uznała katolicyzm za „religię narodową panującą”, ale jednocześnie zapewniała swobodę wyznawania „wszelkich obrządków i religii”.

Konstytucja 3 maja przestała w praktyce obowiązywać 24 lipca 1792 roku, kiedy król Stanisław August Poniatowski przystąpił do konfederacji targowickiej - czyli 14 miesiącach. Przestała natomiast być obowiązującym aktem prawnym 23 listopada 1793 r. Wówczas tzw. sejm grodzieński uchylił wszystkie ustanowione na Sejmie Czteroletnim akty prawne.
Szkoła Podstawowa
im. Lotników Września 1939 roku
w Dłutowie
ul. Główna 9, 95-081 Dłutów
tel. 44 634 05 24
szkola@dlutow.pl
GALERIA
Wróć do spisu treści